Ostrowski Maraton Fotograficzny

Fotomaraton 2016

Już po raz drugi Ostrów zaistniał na Festiwalu. Ostrowianie mieli swój konkurs – organizowany już po raz ósmy, anonsowany jako ostatni Ostrowski  Maraton Fotograficzny.

Jak co roku fotomaratończycy w ciągu trzech godzin musieli wykonać trzy zdjęcia na trzy zadane przez jurorów tematy. Na zrealizowanie każdego z nich mieli jedynie godzinę, co jak podkreślali, nie zawsze było łatwe. Tym razem fotografować trzeba było „Pod światło”, „Dobrą zmianę” i „To już jest koniec”.

– Nasze fotomaratony same spięły się klamrą – mówił Krzysztof Maciejewski ogłaszając wyniki tegorocznej rywalizacji. Okazało się bowiem, że zwycięzcą Fotomaratonu 2016 został Radosław Grabarek – ten sam, który w 2012 roku był najlepszy podczas pierwszej edycji Maratonu Fotograficznego.

Na konkursowym podium stanęli także Dorota Gruszka i Zuzanna Kulesza, a wyróżnienia odebrali: Natalia Kaczmarek, Martyna Wasielewska i Arleta Zmyślona.

Tradycyjnie już Ostrowskiemu Maratonowi Fotograficznemu towarzyszyły zajęcia warsztatowe. Tym razem o swoim fotografowaniu opowiadał członek jury, a jednocześnie kurator konkursów Remis – Biennale Fotografii w Technikach Fotograficznych i Cyfrowym Przetwarzaniu Obrazu, Andrzej Staszok.

Maratonowi Fotograficznemu towarzyszyły najlepsze zdjęcia wykonane przez wielkopolskich fotografów w 2014 roku – przygotowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną wystawa „Wielkopolska Press Photo 2014”. Wystawa ważna dla Ostrowa, bo wśród laureatów znaleźć można było nazwisko ostrowianki Anny Kłopockiej, której reportaż „Awans” został wyróżniony w kategorii „Sport”.

Otwarcia wystawy dokonał poznański kulturoznawca i fotograf Władysław Nielipiński, z inicjatywy którego organizowane są zarówno konkursy „Wielkopolska Press Photo” jak i Wielkopolskie Festiwale Fotografii.

Działania Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” w ramach III Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii finansowo wsparło miasto Ostrów Wielkopolski.