O harcerskim krzyżu

środa, 27 lutego 2019, godz. 18:00

Mała Scena OCK

 

 

Tym razem historii krzyża harcerskiego i kolekcji tej najważniejszej odznaki ruchu harcerskiego poświęcone będzie spotkanie Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera. O swoim zbiorze opowiadać będzie Krzysztof Maciejewski.

 

Od pięciu lat zaprasza na spotkania kolekcjonerów z Ostrowa, z regionu ostrowskiego i innych części Polski. Tym razem sam wystąpi w roli gościa. Podczas najbliższego, comiesięcznego spotkania klubu kolekcjonera swój zbiór zaprezentuje Krzysztof Maciejewski – prezes ostrowskiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”.

 

- Ponad trzydzieści lat byłem czynny członkiem Związku Harcerstwa Polskiego – mówi Krzysztof Maciejewski, który w ZHP dosłużył się stopnia harcmistrza. - Nic chyba dziwnego, że poznając historię ruchu harcerskiego, zafascynowałem się także historią jej najważniejszej odznaki.

 

Fascynacja ta była na tyle poważna, że dziś w zbiorze ostrowskiego pasjonata oglądać można kilkadziesiąt wzorów krzyża harcerskiego: tych produkowanych współcześnie, ale i tych, które powstały jeszcze w czasie I wojny światowej – przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

 

Bo mało kto zdaje sobie sprawę, że w ciągu ponad stu lat historii ruchu harcerskiego, produkcją krzyży harcerskich zajmować musiały się dziesiątki grawerów. Stąd różnice w rysunku, materiale wykonania, a nawet wielkości odznak.

 

Jedne z pierwszych krzyży harcerskich, krzyże bite na emigracji, falsyfikaty, produkcje okupacyjne odznaki – to wszystko obejrzeć będzie można podczas spotkania Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera, które odbędzie się w ostatnią środę miesiąca – 27 lutego o godz. 18.00 – tradycyjnie na Małej Scenie OCK. Wstęp wolny. (osc)

 

Stowarzyszenie "Ocalić od zapomnienia"

KRS 0000401182

NIP 622-278-12-31
REGON 301977561

ZIELONA ŻYRAFA - profesjonalne strony www

Adres do korespondencji

ul. Konopnickiej 3/12
63-400 Ostrów Wielkopolski

e-mial: dziesiate@gmail.com

Darowizny na rzecz stowarzyszenia
przekazywać można na konto bankowe

52 8430 0009 2002 0021 6775 0001