Ostrowski Dzień Kolekcjonera

Ostrowski Dzień Kolekcjonera 2019

Na przyszłoroczną edycję trzeba szukać innego miejsca – mówił po zakończeniu ODK 2019 II prezes stowarzyszenia Maciej Ziąbka. – Podczas czwartego Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera wystawcy swoimi zbiorami zajęli każdy metr kwadratowy synagogi

Tego nie spodziewał się chyba nikt. Kto w sobotę, 21 września 2019 roku, wybrał się na prezentacje Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera ten wie, że decyzja o powrocie imprezy do wnętrza synagogi okazała się niezwykle trafna: nawet w tak dużym obiekcie ewentualne dostawienie dwóch kolejnych stoisk mogłoby okazać się sztuką trudną do realizacji.

Skokowy wzrost zainteresowania imprezą, ostrowscy kolekcjonerzy tłumaczą jednak nie tylko zyskującą z roku na rok marką przygotowywanego przez siebie wydarzenia. W 2019 roku z organizacji cieszących się już ugruntowaną pozycją Kaliskich Dni Modelarza i Pasjonata, wycofały się władze miasta Kalisz. Imprezę próbowano przenieść do Opatówka, ale wielu z tych, którzy tradycyjnie pojawiali się w Kaliszu, z udziału w spotkaniu w Opatówku po prostu zrezygnowało.

ZNANI I NIEZNANI
Tymczasem na Ostrowskim Dniu Kolekcjonera 2019 pojawili się praktycznie wszyscy wystawcy awizowani wcześniej na stronie internetowej wydarzenia (odk.sooz.pl). Spośród blisko 30 ekspozycji, wiele prezentowanych było w Ostrowie po raz pierwszy. Wśród nich: amerykańskie tablice rejestracyjne (Maciej Tadel), „Matka Boża w pocztówce” (Kazimierz Adamowicz), „Ostrowianin Prymas Dalbor” (Piotr Maśliński), minialkohole (Grzegorz Tomaszewski), zabytkowe zegarki vintage (Łukasz Tobias), historyczne odbiorniki radiowe (Grzegorz Dudek). Swoistą sensacją okazała się prezentacja nikomu nieznanego wcześniej zbioru… suwaków logarytmicznych, z którą w synagodze pojawił się Jacek Szukowski.

Z kolei kilku doskonale znanych z poprzednich spotkań wystawców zaskoczyło odwiedzających prezentując zupełnie inne kolekcje, niż dotychczas. Znany kolekcjoner ostrowskich medali Roman Polerowicz tym razem przywiózł z sobą kolejowe tabliczki znamionowe, w tym te oznaczone logiem Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Ostrowie, a Jerzy Sówka – numizmatyk oraz  znawca historii i kolekcjoner pamiątek związanych z marszałkiem Józefem Piłsudskim – zaprezentował zbiór broni białej.

DZIEŃ KOLEKCJONERA I PASJONATA
Dzień Kolekcjonera 2019 za sprawą Katarzyny Jarząb tak naprawdę powinien zmienić nazwę na Ostrowski Dzień Kolekcjonera i Pasjonata. Trudno bowiem prezentację imprezowej debiutantki nazwać kolekcją. Katarzyna Jarząb zaprezentowała hodowane przez siebie patyczaki, straszyki i pająki! Egzotyczna wystawa z pewnością należała do jednego z najbardziej obleganych przez zwiedzających stoisk.

Chociaż impreza wróciła do synagogi, organizatorzy ODK nie zdecydowali się na powrót znanych z pierwszej edycji, prowadzonych równolegle z wystawami, spotkań wykładowych i wywiadów z kolekcjonerami. Nie oznacza to jednak, że w synagodze nie było wyjątkowych gości. Do Ostrowa dotarł kolekcjoner, znawca historii radia, autor wielu książek (m.in. „Złote lata radia w II Rzeczypospolitej”) Henryk Berezowski, z którym można było zamienić kilka słów przez cały czas trwania imprezy. Gość ODK 2019 w rozmowie z redaktorem Kolekcjonera Ostrowskiego zauważył, że zmieniająca się wokół nas rzeczywistość zmodyfikowała priorytety młodego pokolenia, czego efektem jest między innymi obserwowane w całej Polsce malejące zainteresowanie kolekcjonerstwem jako takim, co szczególnie widoczne jest w zmniejszającej się liczbie członków stowarzyszeń pasjonatów takich jak Polski Związek Filatelistów. Właśnie dlatego Henryk Berezowski zapewniał, że jest pod wielkim wrażeniem aktywności ostrowskich kolekcjonerów i ich klubu.

STOWARZYSZENIOWE WYDAWNICTWA
Czwarta edycja Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera była wyjątkowa z jeszcze jednego powodu. Z okazji spotkania wyemitowano metalową odznakę okolicznościową. Zaprojektowany przez Krzysztofa Maciejewskiego znaczek to umieszczone centralnie logo stowarzyszenia, które otacza napis „Ostrowski Dzień Kolekcjonera 2019”. Odznakę przygotowano w dwóch wersjach: niebieskiej, mocowanej na śrubę i nakrętkę – dla wystawców oraz czerwonej, zapinanej na zatrzask – wydanej z myślą o zainteresowanych taką pamiątką gościach.

Odznaka to nie jedyne wydawnictwo towarzyszące wrześniowemu spotkaniu. Stowarzyszenie, kontynuując własną, wyemitowaną w 2018 roku serię pocztówek „100 lat odzyskania niepodległości”, wydało dwie kolejne karty pocztowe utrzymane w tej samej co rok wcześniej stylistyce: jedną, poświęconą ostrowianinowi prymasowi Edmundowi Dalborowi, wydaną na bazie zbiorów Piotra Maślińskiego oraz drugą, nawiązującą do historii ostrowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, zaprojektowaną z wykorzystaniem pamiątek ze zbioru Jarosława Cyferta.

Tradycyjnie już wrześniowe spotkanie było okazją do promocji nowego numeru kwartalnika Kolekcjoner Ostrowski – wydania nietypowego, bo pierwszego w historii czasopisma numeru tematycznego, poświęconego w całości historii radia. Szesnasty już numer Kolekcjonera Ostrowskiego, przygotowany pod redakcją Andrzeja Cieślaka, rozprowadzony nie tylko przez stowarzyszenie, ale także w szeroko rozumianym środowisku miłośników radia, ukazał się w zwiększonym nakładzie 200 egzemplarzy.

Dla tych, którzy poszukują wydawnictw Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”, z pewnością istotna będzie także informacja, że po przeprowadzonej w czasie przygotowań do imprezy dyskusji członków Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera, tym razem sztab organizacyjny ODK zadecydował o rezygnacji z wydania towarzyszącego wszystkim dotychczasowym edycjom spotkania specjalnego, gazetowego numeru Kolekcjonera Ostrowskiego.

POD PATRONATEM KURIERA
Nie było „gazetowego” numeru specjalnego Kolekcjonera – były za to anonse i relacja w tygodniku Kurier Ostrowski, którego redakcja postanowiła objąć wydarzenie swoim patronatem prasowym. Imprezy nie udałoby się zorganizować z takim wydawniczym rozmachem, gdyby nie finansowe wsparcie Funduszu Grantowego dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. ■

IV OSTROWSKI DZIEŃ KOLEKCJONERA – WYSTAWCY

  1. Kazimierz Adamowicz – Matka Boża w pocztówce
  2. Krzysztof Cegielski – Bojowe nakrycia głowy żołnierza polskiego
  3. Andrzej Cieślak – Radio retro – historyczne odbiorniki kryształkowe
  4. Jarosław Cyfert – Straż pożarna w kolekcji
  5. Krzysztof Dera – Aparaty fotograficzne
  6. Grzegorz Dudek – Radio. Tak się zaczynało
  7. Dawid Głowacki – Monety i banknoty
  8. Marek Grześczyk – Pamiątki sportowe
  9. Katarzyna Jarząb – Patyczaki i straszyki
  10. Łukasz Jędrzejak – Odznaki samorządów
  11. Wiesław Jędrzejewski – Krawat czyli zwis męski
  12. Piotr Lepka – Ostrów i okolica na starej pocztówce
  13. Przemysław Konopczyński – PKP
  14. Krzysztof Maciejewski – Krzyż harcerski
  15. Maciej Maciejewski – Fajki
  16. Piotr Maśliński – Ostrowianin Prymas Dalbor
  17. Zbigniew Pilarczyk – Birofilstwo
  18. Roman Polerowicz – Kolejowe tabliczki znamionowe
  19. Lubomira Sobczak – Opakowania po czekoladach
  20. Jerzy Sówka – Józef Piłsudski
  21. Jacek Szukowski – Suwak logarytmiczny
  22. Dominik Świderski – Medale
  23. Piotr Świderski – Banknoty
  24. Maciej Tadel – Amerykańskie tablice rejestracyjne
  25. Grzegorz Tomaszewski – Kolekcja minialkoholi
  26. Adam Tomicki – Historyczne, lampowe odbiorniki radiowe
  27. Łukasz Tobias – Zabytkowe zegarki vintage
  28. Karol Walerowicz – Autografy
  29. Maciej Ziąbka – Pamiątki sportowe