x

Logowanie

E-mail

Hasło

Hełm na 220 sposobów

środa, 18 maja 2016, godz. 18:00

Mała Scena OCK

Zdecydowanie ponad 200. Tyle obiektów liczy kolekcja wojskowych bojowych i galowych nakryć głowy ostrowianina Krzysztofa Ciegielskiego. Na Małej Scenie OCK odbyło się piąte już w tym roku spotkanie Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera.

 

- Historia kolekcji rozpoczęła się od tych dwóch nakryć głowy, które znalazłem na strychu - mówił Krzysztof Cegielski prezentując angielski czarny beret wojskowy i furażerkę w kolorze khaki.

Jak się okazało, nakrycia te należały do dziadka gościa wieczoru - żołnierza września, który przez całą wojnę walczył na wielu frontach Europy. To znalezisko uruchomiło wyobraźnię. W ślad za tym przyszła pasja. Część owoców tej pasji obejrzeć można było w Ostrowskim Centrum Kultury. Krzysztof Cegielski na spotkanie z pasjonatami przyniósł bowiem kilkadziesiąt obiektów ze swojego zbioru: hełmy i nakrycia głowy z całej Europy i Stanów Zjednoczonych: tych współczesnych, ale także i tych pamiętających jeszcze czasy zaborów.

Jak można było usłyszeć, wiele z prezentowanych hełmów dziś żyje drugim życiem i przechodzi swój drugi szlak bojowy. Są one bowiem nie tylko eksponatami, ale także rekwizytami. Krzysztof Cegielski jako członek ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej często wykorzystuje je w działaniach swojej grupy.

Mimo, że kolekcja dziś imponuje rozmiarem, gość wieczoru zdradził, że ciągle poszukuje nowych obiektów. Na dziś jest nim dźwiękochłonny hełm artyleryjski, którego nie ma jeszcze w zbiorze.

Majowe spotkanie klubu to nie tylko prezentacja pzrygotowana przez Krzysztofa Cegielskiego. To także okazja do rozpoczęcia oficjalnych przygotowań do zaplanowanego na sierpień Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera.

Stowarzyszenie "Ocalić od zapomnienia"

KRS 0000401182
NIP 622-278-12-31
REGON 301977561

Adres do korespondencji
ul. Konopnickiej 3/12
63-400 Ostrów Wielkopolski

Dostępni w Internecie:

www: sooz.pl
facebook: facebook.com/soozostrow
e-mial: dziesiate@gmail.com

Darowizny na rzecz stowarzyszenia
przekazywać można na konto bankowe

52 8430 0009 2002 0021 6775 0001