x

Logowanie

E-mail

Hasło

Jak KOKF palił fajkę

środa, 28 października 2015, godz. 18:00

Ostrowska Synagoga

Historia fajki była tematem kolejnego, październikowego spotkania Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia". Gościem spotkania był Maciej Maciejewski

Maciej Maciejewski jest prezydentem Kalisko-Ostrowskiego Klubu Fajki 2010, który - co sugeruje nawet sama nazwa - w tym roku obchodzi 5-lecie swojego istnienia.

- Palenie fajki, jak każde hobby, uzależnia - mówił Maciej Maciejewski. - Nie jest to jednak uzależnienie od nikotyny w klasycznej formie. Fajczarz uzależnia się raczej od zbieractwa okołotytoniowego. Nawet nie zauważa, kiedy zaczyna zbierać fajki, tytonie, kołeczki i inne precjoza czy literaturę. Z czasem pojawia się specjalizacja. Niektóre zbiory są wielokierunkowe, inne nastawione na zbieranie fajek w ulubionym kształcie czy fajek wychodzących spod ręki jednego producenta.

Bo temat dla kolekcjonerów, jak się okazuje, jest niezwykle ciekawy, o czym mogli przekonać się na własne oczy ci, którzy pojawili się w ostrowskiej synagodze. Gość wieczoru przyniósł bowiem z sobą część swojej kolekcji.

- Pierwsze fajki drewniane zaczęto produkować około 1760 roku - mówi prezydent KOKF 2010. - Były to głównie fajki olchowe. Najbardziej ceniono te z bulwy porastającej pnie. Miały swoje zalety: były lekkie i nietłukące. Miały też swoje wady: łatwo się przepalały. Często w nich stosowano więc wkładki z metalu.

Później pojawiły się fajki produkowane z gruszy, drzewa oliwnego, jesionu czy orzecha włoskiego. Od początku XIX wieku rozpoczęto wytwarzanie fajek z bulwy wrzośca - rośliny śródziemnomorskiej. Już wkrótce materiał ten miał się okazać jednym z najlepszych surowców do wytwarzania fajek.

Jak był ciąg dalszy opowieści? Zapraszamy do lektury trzeciego numeru "Kolekcjonera Ostrowskiego", gdzie znaleźć można materiał poświęcony właśnie Kalisko-Ostrowskiemu Klubowi Fajki 2010.

Stowarzyszenie "Ocalić od zapomnienia"

KRS 0000401182
NIP 622-278-12-31
REGON 301977561

Adres do korespondencji
ul. Konopnickiej 3/12
63-400 Ostrów Wielkopolski

Dostępni w Internecie:

www: sooz.pl
facebook: facebook.com/soozostrow
e-mial: dziesiate@gmail.com

Darowizny na rzecz stowarzyszenia
przekazywać można na konto bankowe

52 8430 0009 2002 0021 6775 0001