x

Logowanie

E-mail

Hasło

Śladami zburzonej codzienności

piątek, 28 sierpnia 2015, godz. 17:00

Ostrowska Synagoga

Nietypowo, bo w ostrowskiej synagodze i poza ustalonym terminarzem odbyło się kolejne spotkanie Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera. Pretekstem była wystawa kolekcji militariów z okresu I wojny światowej pochodzących ze zbiorów Macieja Ziąbki. To jedno z dwóch istotnych wydarzeń, których areną w ostatni piątek sierpnia była ostrowska synagoga.

 

- Nie potrafię jednoznacznie wskazać jednego, najważniejszego eksponatu - tak podczas spotkania zorganizowanego przy okazji promocji książki Macieja Kowalczyka „Zburzona codzienność 1914-1918. Powiat Ostrowski i jego mieszkańcy podczas I wojny światowej” mówił pytany o swoją kolekcję Maciej Ziąbka, na co dzień członek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”. - Każdy z tych przedmiotów to zupełnie inna historia. Każdy ma dla mnie duże znaczenie i zdobycie każdego było dla mnie ważnym wydarzeniem.

 

Trudno takiemu podejściu się dziwić. Imponująca kolekcja, której zaledwie niewielka część zaprezentowana została w pięciu ustawionych w synagodze gablotach, to zbiór nie tylko przedmiotów doskonale nam znanych z wielu innych wystaw i publikacji, ale także rzeczy nietuzinkowych i wyjątkowych. Zwiedzający obok broni białej, manierek, masek przeciwgazowych czy lornetek, lunety, guzików i innych elementów stanowiących standardowe wyposażenie żołnierzy z pierwszych dekad XX wieku, mogli obejrzeć przedmioty niekoniecznie ściśle związane z działaniami militarnymi, a oddające klimat epoki: maszynę do pisania, kufle, kubki, pocztówki, zegarki, popielniczkę, nożyczki, a nawet zwracającą na siebie uwagę ozdobną fajkę rezerwisty.

 

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, jaką drogę pokonała większość z prezentowanych w ostrowskiej synagodze eksponatów, które do rąk kolekcjonera mogły właściwie trafić praktycznie z każdego frontu I wojny światowej. Na wystawie znalazły się jednak także przedmioty ściśle związane z naszym regionem, jak choćby pochodząca z przełomu wieków sztabowa mapa powiatu ostrowskiego, rachunek wystawiony przez redakcję „Ostrowoer Anzeiger. Kreisblatt fur der Kreis Ostrowo”, różne dokumenty, pieniądze zastępcze, pocztówki czy też fotografie ze zdjęciem z próbnej mobilizacji 7 kompanii 155 Pułku IR na czele.


Niewątpliwie ważnym i niezwykle interesującym dla gości wystawy uzupełnieniem ekspozycji była prezentacja replik mundurów żołnierzy armii pruskiej przygotowana przez rekonstruktorów-pasjonatów.

 

- Zdobycie oryginalnych elementów umundurowania jest dziś niezwykle trudne - podkreślał Maciej Ziąbka dodając, że właśnie to wymieniłby jako jedno z marzeń dotyczących przyszłości kolekcji.


Warto podkreślić, że sierpniowa wystawa militariów to pierwsza oficjalna prezentacja kolekcji zorganizowana pod szyldem Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”.

Stowarzyszenie "Ocalić od zapomnienia"

KRS 0000401182
NIP 622-278-12-31
REGON 301977561

Adres do korespondencji
ul. Konopnickiej 3/12
63-400 Ostrów Wielkopolski

Dostępni w Internecie:

www: sooz.pl
facebook: facebook.com/soozostrow
e-mial: dziesiate@gmail.com

Darowizny na rzecz stowarzyszenia
przekazywać można na konto bankowe

52 8430 0009 2002 0021 6775 0001