x

Logowanie

E-mail

Hasło

Sportowa pasja Marka Grześczyka

środa, 29 listopada 2017, godz. 18:00

Mała Scena OCK

Ostatnia środa miesiąca to tradycyjny wieczór Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera. Listopadowym gościem był Marek Grześczyk.

 

W środę, 29 listopada, klub Mała Scena Ostrowskiego Centrum Kultury wypełnił się gośćmi wyjątkowo szczelnie. Po styczniowym spotkaniu z Arturem Małeckim, specjalistą od historii ostrowskiego żużla, wiadomo było, że hasło „pamiątki sportowe”, oprócz stałych bywalców klubowych wieczorów, przyciąga na spotkanie Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera fanów i kibiców wielu ostrowskich klubów. A Marek Grześczyk, który poszukuje ostrovianów szeroko rozumianych, w ostatnim czasie swoje zainteresowanie skierował szczególnie w kierunku pamiątek po ostrowskich klubach sportowych.


Na przygotowanej specjalnie na spotkanie wystawce, prezentującej próbkę kolekcji, nie zabrakło niczego, co ze sportem kojarzyć się może. Kolekcjoner prezentował historyczne zdjęcia ostrowskich obiektów sportowych: tych, które doskonale znamy z dzisiejszego krajobrazu miasta (chociaż wiele przebudowanych i mocno zmienionych) i tych, które z różnych powodów nie dotrwały do naszych czasów. W fotograficznej części zbioru zdjęcia przedstawicieli sekcji ostrowskich klubów sportowych - często w dyscyplinach, które dziś nie są już w Ostrowie uprawiane wyczynowo.


Nie mogło oczywiście zabraknąć autografów, proporczyków, dyplomów i medali. Wśród tych ostatnich spora część to medale, które Marek Grześczyk wywalczył osobiście. Kolekcjoner bowiem sportem interesuje się nie tylko teoretycznie: aktywnie uczestniczy w wielu sportowych przedsięwzięciach, szczególnie biegowych.


Duże wrażenie na uczestnikach wieczoru zrobił zbiór plakiet pamiątkowych wydawanych przez ostrowskie kluby z okazji kolejnych jubileuszy lub wręczanych w formie podziękowań działaczom i dobroczyńcom klubów, między innymi KS Stal Ostrów, KS Ostrovia 1909 czy SKS Venetia.


Jak podkreślał Marek Grześczyk, interesuje go ostrowski sport szeroko rozumiany, a nie tylko ten przez duże „s”. Oprócz pamiątek z działalności występujących w najwyższych ligach rozgrywkowych klubów koszykarskich czy żużlowych, poszukuje śladów po takich przedsięwzięciach, jak Jacht Klub „Nord” czy Harcerski Klub Strzelecki „Grot”.


Programy z zawodów sportowych, cała biblioteka złożona z różnego rodzaju wydawnictw jubileuszowych, a nawet niepublikowanych wspomnień, prezentujących historię ostrowskiego sportu, sportowe pocztówki, klubowe szaliki, znaczki i legitymacje. U Marka Grześczyka znaleźć można wszystko. ■

Stowarzyszenie "Ocalić od zapomnienia"

KRS 0000401182
NIP 622-278-12-31
REGON 301977561

Adres do korespondencji
ul. Konopnickiej 3/12
63-400 Ostrów Wielkopolski

Dostępni w Internecie:

www: sooz.pl
facebook: facebook.com/soozostrow
e-mial: dziesiate@gmail.com

Darowizny na rzecz stowarzyszenia
przekazywać można na konto bankowe

52 8430 0009 2002 0021 6775 0001